Péče o novorozence a kojence

Potřeba spánku je v kojeneckém věku velká. V prvním pololetí prospí dítě až 16 hodin denně, v druhém pololetí až 13 hodin denně. Denní rytmus dítěte by měl být pokud možno pravidelný tak, aby se každá činnost opakovala přibližně ve stejnou dobu.

Pobyt na čerstvém vzduchu je možný u zdravého novorozence v příjemném letním počasí prakticky hned po propuštění z porodnice, ale nikoliv na slunce - jen do stínu. Vhodná doba je do 10:00 dopoledne a od 16:00 v pozdním odpoledni. V podzimních a jarních měsících zvykejte dítě na venkovní teploty postupně, nejlépe zprvu u okna, kdy dítě přiměřeně zabalíte. Již od 2. týdne života můžete vyjít na hodinovou procházku. V zimě je nejvhodnější k pobytu venku doba mezi 11-14 hodinou od 3 týdne života. V sychravém, smogovém počasí nechoďte ven vůbec a jen krátce větrejte. Pokud je venkovní teplota nižší než -5 °C, ven nechoďte. To platí i pro malé kojence do 3 měsíce věku. Pokud chcete obličej chránit před zimou, nekupujte krém, ale mast (infadolan, bepanthene). Odlišná režim platí pro děti nedonošené či se zdravotními problémy. Zdravé dítě při pěkném počasí má venku strávit 5 hodin denně.
Ideální teplota prostředí v místnosti, kde dítě pobývá přes den je 23-24°C a v noci 21-22°C. Ideální vlhkost vzduchu je 50%. Novorozenci a kojenci se nejprve oblékají teple, protože schopnost regulovat tělesnou teplotu nezávisle na okolí se tvoří během prvního roku života postupně. Oblečení by mělo být ze 100% bavlny. Na syntetické materiály reaguje kůže často alergicky.

Malý kojenec by měl ležet střídavě na zádech, břiše a na boku. Polohování je možné v době aktivity dítěte. Spánek je doporučován pouze na zádech, v poloze, která je prevencí syndromu náhlého úmrtí dítěte. Samostatné sezení je dovoleno až ve chvíli, kdy dítě samo udrží záda rovně. První pokusy o sezení by určitě neměly být uskutečněny dříve než po ukončeném 7. měsíci. Teprve, když kojenec začíná sedět, může se nosit ve vzpřímené poloze v sedě.

Přebalování je důležité pro stav kůže dítěte. Po odstranění znečištěné pleny otřete kůži vlažnou vodou, eventuelně jemným mýdlem. U děvčátek se očista provádí zpředu dozadu, aby se zabránilo vniknutí střevních bakterií do urogenitálního traktu a současně se jemně oddálí malé pysky. Důvodem je prevence vzniku synechií - srůstů se sliznicí poševního vchodu. Nakonec se kůže namaže jemně krémem. Pudr nepoužívejte, může ucpat kožní póry a dráždit. Technika balení je zcela jasná při použití plen jednorázových. Důležité je udržet správné postavení v kyčelním kloubu, tedy rozklopení nožiček, které podporuje správný vývoj kloubní jamky. Dítě na přebalovacím stolu, musí být stále pod dozorem, aby nespadlo na zem.
K opruzení přispívá vedle nedostatečné hygieny také časté vyprazdňování stolice. Kůže je zarudlá, teplejší, napíná se a bolí. Nejčastěji postihuje zadeček a sousední kožní záhyby. Dítě je třeba přebalovat častěji. Při velmi časté plísňové infekci se na doporučení lékaře provádí koupele v růžovém roztoku hypermanganu a místně se používají účinné pasty. Doporučuje se potírání kůže roztokem 0,5-1% genciánové violeti s následným vysušením fénem. Fén s ohledem na velmi jemnou kůži malých dětí držíme ve vzdálenosti minimálně 50 cm. K úpravě přispívá rozbalení kojence v teplé místnosti několikrát za den.

U novorozence je třeba pečlivě dbát o pupek, aby se nestal branou infekce. Jizva se čistí velice jemně a opatrně 70% lihem, obvykle po koupání, jednou denně. Pupek se až do úplného zhojení při koupání nemáčí (zhojení trvá týden až 14 dní). Pokud není pahýl odstraněn v porodnici, sám odpadne 5.-8. den života.

Kojence koupeme v místnosti při pokojové teplotě 25-26°C. Teplota vody by měla být 36-37°C a měla by se přeměřit teploměrem. Množství vody ve vaničce by nejprve neměla přesáhnout 10cm a pokud není zhojen pupek neměla by hladina vody bříško zaplavit. Délka koupele by neměla u nejmenších přesáhnout 5 min, aby se dítě neprochladlo. Čím je dítě starší a rodiče zkušenější, stává se koupel zábavnou a oblíbenou aktivitou. Plavání malých kojenců v domácí vaně, pokud rodiče znají vhodné způsoby držení miminka, lze jednoznačně doporučit. Přes různé postupy, která se často mění, doporučujeme vždy u chlapečků lehce a jemně stáhnout a očistit předkožku a u dívek důkladně omýt kožní záhyby genitálu. Při péči o uši se používá pouze povrchově jemná čistá vata. Nehty ostříháme na rukou do kulata, na nohou rovně.

Častým projevem novorozence a malého kojenece je pláč. V případě, že je dítě kojené, obvykle se uklidní přiložením k prsu. Je to účinná metoda, která utišit hlad a obvykle pomůže i při bolestech bříška způsobených nadýmáním. Tělesný kontakt a pochování dítě vyžaduje jako projev mateřské a rodičovské lásky. Nerozmazluje ho, ale dodává mu pocit jistoty. Pokud dítě z různých důvodů kojené být nemůže, doporučujeme vyzkoušet ke zklidnění dudlík. Zprvu dudlík dítě vyplivuje, někdy je třeba vyzkoušet více druhů dudlíku, ale nakonec pokud budete trpělivý uspějete. Dudlíkem bychom neměli mást zejména v prvních týdnech dítě kojené. I u dětí na umělé výživě platí, že při pláči pomáhá jemné objetí a pochování. Dítě může rušit i příliš vysoká teplota v místnosti a příliš teplé oblečení nebo naopak chlad. Nadýmání a koliky viz. praktické rady.

 

MIGNON Pediatrie Karlín

Křižíkova 64, Praha 8 Czech Republic

+420 223 009 873
In case of emergency call 112
Wifi free connection